سایه بان انتخابات احمدی نژاد اصولگرایان احمدی نژاد

سایه بان: انتخابات احمدی نژاد اصولگرایان احمدی نژاد ستاد انتخابات انتخابات ریاست جمهوری 96 اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی جواهر آسمان جنوبی , تصویر نجومی روز ناسا

سحابی بزرگ شاه‌تخته که به NGC 3372 معروف هست، بزرگ‌ترین ناحیه‌ی ستاره‌زا در کهکشان راه‌شیری است و ساکنان نیم‌کره‌ی جنوبی زمین می‌توان این زایشگاه ستاره‌ای را به

جواهر آسمان جنوبی , تصویر نجومی روز ناسا

تصویر نجومی روز ناسا؛ جواهر آسمان جنوبی

عبارات مهم : آسمان

سحابی بزرگ شاه تخته که به NGC 3372 معروف هست، بزرگ ترین ناحیه ی ستاره زا در کهکشان راه شیری است و ساکنان نیم کره ی جنوبی زمین می توان این زایشگاه ستاره ای را به آسانی با چشم غیرمسلح ببینند.

سحابی شاه تخته در صورت فلکی جنوبی شاه تخته (Carina) واقع شده است و با چشم غیرمسلح مانند لکه ای نسبتا بزرگ در آسمان دیده می شود. ستارگان نوزاد زیادی درون ابرهای تاریک این سحابی پنهان شده است اند و یکی از سنگین ترین ستارگان کهکشان خودمان یعنی اتا-شاه تخته درون آن جا خوش کرده هست. پنج میلیارد سال پیش، خورشید ما هم درون زایشگاهی کم وبیش شبیه به سحابی شاه تخته ولی در ابعادی به مراتب کوچک تر متولد شد.

جواهر آسمان جنوبی , تصویر نجومی روز ناسا

این تصویر را که ترکیبی از ۲۲ تصویر متفاوت هست، «ویلیام ورباسو» شامگاه ۲۵ دسامبر (۴ دی) گذشته از دریاچه بالارد واقع در غرب استرالیا گرفته هست. سحابی شاه تخته همان لکه ی ارغوانی رنگ بزرگی است که در بالای تصویر تظاهر می کند. قرص کهکشان راه شیری به شکل نواری کم فروغ موازی با قطر کادر، از آسمان تا افق کشیده شده است و نزدیک ترین همسایگان درخشان خورشید یعنی آلفا و بتا قنطورس، در ارتفاع کمی از افق در سمت راست تپه دیده می شوند. صورت فلکی صلیب شمالی بالاتر از نوک تپه تظاهر می کند و سحابی تاریک کیسه زغال هم کنار آن به وضوح دیده می شود.

شایان ذکر است که توالی فصل ها در نیم کره جنوبی زمین، برعکس نیم کره ی شمالی است و ساکنان استرالیا هم اکنون اوج تابستان را پشت سر می گذارند.

سحابی بزرگ شاه‌تخته که به NGC 3372 معروف هست، بزرگ‌ترین ناحیه‌ی ستاره‌زا در کهکشان راه‌شیری است و ساکنان نیم‌کره‌ی جنوبی زمین می‌توان این زایشگاه ستاره‌ای را به

خبرآنلاین

واژه های کلیدی: آسمان | تصویر | کره جنوبی | اخبار علمی و آموزشی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs